Connect with us

Etkinlikler

“2.5 Dakikada NeBilim” Ödülleri Erciyes Üniversitesi’nde Dağıtıldı

Bu yazıyı yaklaşık 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYBİMER) ile, ülkemizin en büyük astronomi platformu Kozmik Anafor tarafından düzenlenen; ödül sponsorluğunu Meade ve Bresser teleskopları Türkiye distribütörü Astromed‘in yaptığı “2.5 Dakikada NeBilim 2017” isimli ülkemizin ilk online astronomi yarışmasının finali, 18 Mayıs 2017’de Erciyes Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Kozmik Söyleşi ve 2,5 Dakikada NeBilim Yarışması Ödül Töreni” etkinliğine; Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Öztürk, Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Kara, ERÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Küçük, jüri üyeleri Yrd. Doç. Dr. Nurten Filiz Ak, Dr. Kürşad Yıldız, Astromed temsilcisi astronom Tamer Akın, astrofizik yüksek lisans öğrencisi Merve Yorgancı, fen bilimleri öğretmeni Erdal Taşgın ve Kozmik Anafor astronomi platformunun kurucusu amatör astronom Zafer Emecan‘ın yanı sıra, akademisyenler, öğrenciler ve Kayseri Bil-fen Koleji ve Erciyes Koleji öğrencileri katıldı.

Jüri özel ödülü Bresser Lyra 70/900 teleskobu kazanan Berivan Can.Fen bilimleri öğretmeni Erdal Taşgın, Dr. Kürşad Yılmaz ve astrofizik yüksek lisans öğrencisi Merve Yorgancı ile birlikte ödülünü teslim alırken.

 

Açılış konuşmasını yapan ERÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurten Filiz Ak, keşfetme ve bilme arzusunun beraberinde bilgiyi paylaşma heyecanını getirdiğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Nurten Filiz Ak, “10 yılı aşkın süredir 3 farklı kıtada çok sayıda ülkede astronomiyi anlattım. Halen öğrencilere, arkadaşlarıma ve ilgisi olan herkese bilimi ve astronomiyi anlatmaya devam ediyorum. Keşfetme ve bilme arzusu beraberinde bilgiyi paylaşma heyecanı da getiriyor. Ben de bu heyecanımı yıllarca başka insanlarla paylaştım. Bir gün oturduğum yerden kalkıp sizin yerinize geçip astronomiyi bir de sizden dinlemek istedim. İşte 2.5 Dakikada NeBilim Yarışması da temel olarak bu düşünceden doğdu. Bu yarışmada roller değişiyor. Bu sefer siz anlatıyorsunuz, biz dinliyoruz. Bu yarışma bir nevi sözlü sınav niteliğinde. Fakat bu çok eğlenceli bir sözlü sınav ve aldığınız notlar size hediye getiriyor” dedi.

ERÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Küçük ise konuşmasında, bilimin çok önemli bir kavram olduğunu kaydetti.

2.5 Dakikada NeBilim yarışmasının finalde üçüncü olan yarışmacısı İpek Yılmaz. Ödülü olan Meade Infinity 50 teleskobu, amatör astronom Zafer Emecan ve astronom Tamer Akın’dan teslim alırken…

 

Prof. Dr. Küçük, “Bir astronomun, bir astrofizikçinin gözlem aracı teleskopudur. Teleskopa bir kamera benzetmesi yapabiliriz. Biz uzaya tek bir kamerayla baktığımız zaman belli bir bölgeyi belli bir bilgiyi alabiliyoruz. Bundan dolayı bizim çok farklı kameralara ihtiyacımız var.

Bugün burada UZAYBİMER olarak bir nevi öğrencilerimizi sözlü yapıyoruz. Fakat bunun karşılığı not değil buradaki teleskoplar. Yarışmamız sonunda dereceye girenler olacak. Aslında bu yarışmaya katılan herkesin bu ödülleri hak ettiğini söylemem gerekir. Hepiniz çok değerlisiniz. Çünkü bu vesileyle bilime hizmet ediyorsunuz.” diye konuştu.

Etkinlik, DAG (Doğu Anadolu Gözlemevi) projesinin yürütücüsü Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak‘ın Türkiye’nin en büyük teleskobu haline gelecek olan DAG projesini ve gözlemevlerinin bilimsel çalışmalarını anlattığı ve izleyicilerin ilgiyle dinlediği “Kozmik Söyleşi” ile devam etti.

2.5 Dakikada NeBilim

2.5 Dakikada NeBilim ikincisi Merve Peker, ödülü olan National Geographic 60/700 teleskobu Yrd. Doç. Dr. Nurten Filiz Ak ve Erdal Taşgın’dan teslim alırken…

 

Daha sonra etkinlikte söz alan, Kozmik Anafor astronomi platformunun kurucusu Zafer Emecan, amatör asronominin önemi hakkında konuştu. “Bir ülkenin astronomi ve uzay bilimleri alanında gelişmesi için amatör astronominin toplum tabanına yayılması gerekli” diyen Zafer Emecan, “Amatör astronominin yaygınlaşmadığı hiçbir ülke, astronomi ve uzay bilimleri alanında bilimsel anlamda gelişmiş düzeye erişemiştir. Bu alanda öncü ülkeleri incelediğinizde, amatör astronominin çok yaygın olduğunu ve profesyonel astronomlarla ortak çalışmalar içine girdiğini görebilirsiniz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Daha sonra yaklaşık 40 kişinin uzayla ilgili 2,5 dakikalık video yükleyerek katıldığı NeBilim yarışmasında finale katılmaya hak kazanan yarışmacıların canlı performanslarına geçildi. Yarışmacılar, daha önce video çekerek anlattıkları konuları bu kez jüri ve seyirciler önünde sundular.

2.5 Dakikada NeBilim yarışmasının şampiyonları İrem Sezdi ve Beyza Atasever, ödülleri olan Bresser Venus 76/700 aynalı teleskobu Prof. Dr. İbrahim Küçük’ten teslim alırken…

 

Canlı performanslar sonucunda Antalya Anadolu Lisesi’nden katılan İrem Sezdi ve Beyza Atasever birinci olurken, İzmir Konak Anadolu Lisesi öğrencisi Merve Peker ikinci, Mersin Tarsus Abdülkerim Bengi Anadolu Lisesi öğrencisi İpek Yılmaz ise üçüncü olarak, Astromed sponsorluğunda temin edilen teleskop hediyelerini törenle teslim aldılar. Jüri özel ödülüne layık görülen Serik Çandır Şehit Öğretmen Mustafa Saadettin Küçük Ortaokulu öğrencisi Berivan Can’a ise, amatör astronom Mehmet Ergün tarafından temin edilen teleskop hediyesi takdim edildi. Ayrıca, final etkinliğine katılan tüm yarışmacılara Erciyes Üniversitesi tarafından bir başarı belgesi takdim edildi.

2.5 Dakikada NeBilim final etkinliği, finale kalan tüm yarışmacılarla birlikte yenilen akşam yemeğinin ardından, hava karardıktan sonra Astromed’in ve astronom Tamer Akın’ın katkılarıyla gerçekleştirilen; çok sayıda astronomi tutkununun katıldığı, Jüpiter ve uydularının gözlemlendiği keyifli bir gökyüzü gözlemi ile nihayetlendi.

Etkinlikler

1. Uzaydan Bilim Kongresi, 19-20 Aralık’ta Gerçekleştirilecek

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Gönüllü astronomi tutkunlarının kurduğu Uzaydan Bilim Platformu, ilk bilim kongresini online olarak 19-20 Aralık 2020 tarihlerinde, alanında uzman 10 isim ile uzay, astronomi, kozmoloji, astrofotografi ve astrofizik temelinde Instagram canlı yayınları şeklinde gerçekleştirecek.

https://www.instagram.com/uzaydancom/ adresinden izleyebileceğiniz Uzaydan Bilim Kongresi’nin konuşmacıları ve yayın programı şu şekilde:

18 Aralık Cuma

• 22:00 – UZAYDAN EKİP
“Kongre Açılış Oturumu”

19 Aralık Cumartesi

• 14:30 – PROF. DR. A. TALAT SAYGAÇ
“Yaşayan Güneş Sistemi’miz”
• 16:00 – EMRE ERKUNT
“Astronomi Ve Astrofotografi”
• 18:00 – PROF. DR. TOLGA GÜVER
“Sıradışı Evren: Kara Delikler, Süpernova Patlamaları, Nötron Yıldızları”
• 20:00 – UYGAR MİTAT
“Bir Astrofotoğrafçılık Serüveni”
• 21:30 – SIRRI OĞUZ
“NASA, Uzaya Seyahat Programları”

20 Aralık Pazar

• 14:30 – ÇAĞLA AYTAÇ DURSUN & MUZAFFER DUYSAL
“Takım Kaptanlarıyla Grizu-263”
• 16:00 – PROF. DR. ALİM RÜSTEM ASLAN
“Uydular”
• 18:00 – DR. EGEMEN İMRE
“Uzay Çöpleri”
• 19:30 – DR. TANSU DAYLAN
“Evrenin Dili: Kozmoloji”
• 21:00 – DR. SELÇUK TOPAL
“2020’nin Uzayı: Neler Yaşadık?”

Kahvelerinizi hazırlayın ve keyifle 1. Uzaydan Bilim Kongresi‘ni Instagram’dan canlı yayın olarak izlemenin keyfini çıkarın.

Okumaya devam et

Etkinlikler

Online Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali Yayın Programı

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Bu yıl pandemi nedeniyle katılımcısız, online olarak internet üzerinden gerçekleştirilecek olan 5’inci Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’nin sunum ve söyleşi programı belirlendi. Gelecek Bilimde Youtube Kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanacak olan etkinlik programı şu şekilde:

14 Ağustos Cuma

16:00 Prof. Dr. Mehmet Emin Özel

17:00 Prof. Dr. Osman Demircan

18:00 Berkay Atalas

19:00 Uzm. Astr. Sinan Koçak

20:00 Ufuk Gökçek

21:00 Dr. Umut Yıldız

22:30 – 03:00 Mehmet Ergün, Tolga Gümüşayak, Ahmet Kahraman ve Metin Altundemir eşliğinde astrofototoğraf söyleşileri ve teleskoplu gözlemler.

 

15 Ağustos Cumartesi

16:00 Uzm. Astr. Erdem Aytekin

17:00 Dr. Tansu Daylan

18:00 Prof. Dr. A. Talat Saygaç

19:00 Dr. Işıl Arıcan

20:00 Doç. Dr. Ozan Ünsalan

21:00 Sırrı Oğuz

22:30 – 24:00 Mehmet Ergün, Tolga Gümüşayak, Ahmet Kahraman ve Metin Altundemir eşliğinde astrofototoğraf söyleşileri ve teleskoplu gözlemler.

24:00 Prof. Dr. Hasan Aydın

01:00 – 03:00 Mehmet Ergün, Tolga Gümüşayak, Ahmet Kahraman ve Metin Altundemir eşliğinde astrofototoğraf söyleşileri ve teleskoplu gözlemler.

 

16 Ağustos Pazar

16:00 Akın Karahasan

17:00 Dr. Tevfik Uyar

18:00 Prof. Dr. Ersin Göğüş

19:00 Prof. Dr. Lokman Kuzu

20:00 Öğr. Gör. Sedat Canlı

21:00 Dr. Gözde Eskici

22:30 – 03:00 Mehmet Ergün, Tolga Gümüşayak, Ahmet Kahraman ve Metin Altundemir eşliğinde astrofototoğraf söyleşileri ve teleskoplu gözlemler.

 

Okumaya devam et

Etkinlikler

Tübitak Uluslararası Gözlem Şenliği Pandemi Nedeniyle İptal Edildi

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

22 yıldır gerçekleştirilen ve ülkemizin en büyük astronomi gözlem etkinliklerinden biri olan Tübitak Uluslararası Gözlem Şenliği Covid-19 pandemi tedbirleri çerçevesinde 2020 yılı için iptal edildi.

Ülkemizdeki en kapsamlı ve geleneksel olarak her yıl düzenlenen, 7’den 77’ye tüm gökbilim meraklılarına açık olan Gökyüzü Gözlem Şenliği bu sene uluslararası bir nitelik kazanacaktı. Covid-19 pandemi salgını olmasaydı, 2020 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği 20 – 23 Ağustos 2020 tarihleri arasında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Bakırlıtepe Yerleşkesi’ne komşu olan 2000 m. yükseklikteki Antalya Saklıkent’te düzenlenecekti.

Bu yıl için kayıt yapanlar arasında çekilen kura sonrasında etkinliğe katılım hakkı kazananların tamamı, 2021 yılında yapılacak etkinliğe gelebilecek ve hak kaybına uğramayacaklar.

22 yıldır ulusal nitelikte düzenlenen ve iptal söz konusu olmasaydı ilk defa bu sene uluslararası katılım sağlanması planlanan bu gökyüzü kampı, ülkemizdeki en önemli bilim-toplum etkinliklerinden birisi olma özelliğini sürdürüyor.

Etkinlik ve iptali hakkında detaylı bilgi almak için: http://senlik.tug.tubitak.gov.tr/
Etkinliğin katılımcı ve bilgilendirme gurubuna üye olmak için: https://www.facebook.com/groups/tugsenlik/

Okumaya devam et

Etkinlikler

Pandemi Nedeniyle Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali Online Yapılacak!

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Türkiye’nin, en büyük astronomi ve uzay bilimleri etkinliklerinden olan Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali, aylardır yaşadığımız Covid-19 pandemi önlemleri kapsamında 2021 yılına ertelendi.

Bu yıl 14-17 Ağustos 2020 tarihinde 5’incisi gerçekleştirilecek olan etkinlik, ülke genelinde astronomi ve uzay bilimleri ile ilgilenenlerin sabırsızlıkla beklediği en zengin içerikli yatılı kamp etkinliği konumunda. Yüzlerce kişinin katıldığı festivalde, uzay bilimleri alanında uzman profesörler, akademisyenler ve astrofotoğrafçılar çok kapsamlı seminerler, söyleşiler, konferanslar ve uygulamalı eğitimler gerçekleştiriyorlardı.

Neden 2021 yılına ertelendi?

Etkinlik komitesi başkanı Zafer Emecan, bu büyük bilim festivalinin ertelenme nedenini şöyle açıklıyor:

“Yaşadığımız Covid-19 pandemi sürecinde, bilim insanları olarak halkımıza örnek davranışlar içinde olmamız gerektiğinin farkındayız. Bu nedenle, bilim kurulumuzla Mayıs ayından beri etkinliğin yapılıp yapılamayacağını, yapılırsa ne gibi risklerle karşılaşacağımızı istişare ediyorduk.

Bu istişareler sonucunda bilim kurulumuz;  genç-yaşlı yüzlerce insanın bir arada bulunacağı bu etkinliğin corona virüs riski tümüyle bitmeden yapılmasının ciddi sağlık ve salgın riski yaratacağını, hangi sıkı tedbir alınırsa alınsın toplu etkinliklerde riskin her zaman olacağını belirterek Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’ni bu yıl için ertelememizin uygun olacağı yönünde görüş bildirdi.

Bizler de, bilim insanları olarak okulların dahi açılmasının tartışıldığı, konser etkinliklerinin dahi düzenlenemediği bu dönemde çok önemli de olsa Olimpos Gökyüzü ve Bilim festivali gibi önemli bir bilim etkinliğini 2021 yılına ertelemeye karar verdik.”

Uzmanlar ne diyor?

Etkinlikte eğitmen olarak görev yapan Prof. Dr. A. Talat Saygaç, Prof. Dr. Osman Demircan ve Prof. Dr. Lokman Kuzu da bu kararın doğruluğunu; “böylesi ciddi sağlık riski yaşadığımız günlerde halkımıza toplu ortamlarda bulunmaktan uzak durmalarını tavsiye ederken, bu festivali 500 bilimseveri bir araya toplayarak gerçekleştirmemiz halkımızın bilime olan güveni azaltırdı” şeklinde değerlendiriyor.

Festivale 4 yıldır destek veren Kumluca Belediyesi de aynı görüşte. Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu; “Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’nin bu yıl ki virüsten korunma kapsamında düzenlenememesinden dolayı üzüntü içerisindeyim. Etkinliğin online gerçekleştirilmesi için belediyemiz olarak tüm desteğimizi vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Online festival nasıl yapılacak?

Online olarak 14-17 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin bilimsel içeriği, geçtiğimiz yıllardaki zenginliğini koruyacak. Yine dev gözlem teleskoplarıyla Olimpos’tan yıldız, gezegen, galaksi, nebula ve meteor yağmuru görüntüleri uzmanların açıklamaları eşliğinde Kozmik Anafor, Feza Gezginleri, Hypatia Bilim, Gerçek Bilim ve Gelecek Bilimde Youtube ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanacak. Aynı zamanda alanında uzman profesörler, akademisyenler ve astrofotoğrafçılar astronomi ve uzay bilimleri alanındaki önemli konuları canlı yayında sunumlar şeklinde izleyicilere aktaracaklar.

Online etkinlik boyunca gündüzleri uzmanlar canlı olarak 4’er sunum gerçekleştirecekler. Gece ise, sabaha kadar profesyonel dev teleskoplarla Olimpos’tan uzmanların anlatımı eşliğinde canlı yayınlar gerçekleştirilecek.

Online etkinlik ile ilgili detayları ve bildirimleri festivalin bu linkten ulaşabileceğiniz grubuna üye olup takip edebilirsiniz.

Okumaya devam et

Çok Okunanlar