Connect with us

Eğitim Kurumu / Okul Etkinlikleri

İBB Şehit M. Erdoğan Ortaokulu Etkinliğimiz

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

İstanbul Başakşehir’de, 20 Şubat 2019 tarihinde İBB Şehit Mustafa Erdoğan Ortaokulu’nun davetlisi olarak bir konferans etkinliği gerçekleştirdik.

Velilerimiz ve okul yönetiminin davetiyle gerçekleştirdiğimiz etkinliğe, kurucumuz Zafer Emecan konuşmacı olarak katıldı. Yaklaşık 2 saat süren konuşması sırasında Emecan, basın ve sosyal medyada astronomi ve uzay bilimleri alanında yanlış aktarılan bilgilere değinip, “bilim okur yazarlığı” kavramına değindi. Ardından Dünya ve ülkemizde gerçekleştirilen çalışmalara değinip, öğrencilerin astronomi ve uzay bilimleri alanında eğitim almaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Etkinlik, katılımcıların merak ettiği konular hakkında yönelttikleri soruların cevaplanmasıyla sona erdi.

Bu güzel etkinliği gerçekleştirmemizde büyük katkıları olan İBB Şehit Mustafa Erdoğan Ortaokulu yönetimine, yoğun katılım gösteren öğrencilerimize ve misafirperverlikleri için öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Eğitim Kurumu / Okul Etkinlikleri

Üniversiteyi Kazanan Öğrencilere Tavsiyeler

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Lİse hayatınız boyunca çalışıp çabaladınız ve nihayet üniversite sınavını kazandınız. Kiminiz hayalini kurduğu bir bölümü, kiminiz ise hayat şartlarından veya aile baskısından dolayı üniversitede istemediği bir bölümü kazandı. Öncelikle yeni eğitim hayatınızda size başarılar diliyor ve sözü fazla uzatmadan üniversite kazanan öğrenciler için tavsiyelerimizi sıralıyoruz.

1. Çift Anadal Programı

 

Çift anadal programı; herhangi bir üniversitede lisans düzeyinde bir eğitim gördüğünüz zaman aynı üniversitede başka bir bölüme kayıt olarak, her iki bölümde de eş zamanlı dersler takip edilerek çift diploma elde etme imkânı sağlayan bir programdır. Örneğin, astronomiye karşı merakınız var ve astronomi bölümünü kazandınız. Fakat ülkemizde kısıtlı bir bölüm olduğu için iş bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden üniversite okurken fizik, matematik ya da koşulları sağlayan başka bir bölümde çift anadal yapabilirsiniz. Bu program sayesinde bir üniversite okurken hem astronomi hem de fizik bölümlerinden mezun olursunuz ve çift diploma elde edersiniz. Bu program sizin kendinizi geliştirmenizi sağlarken ayrıca iş bulma evresinde size kolaylık sağlayabilir.

2. İngilizce ve Bilgisayar Yazılım

Temel Bilimler ve mühendislik gibi bölümlerden birinde okuyorsanız İngilizce ve bilgisayar yazılım konusunda kendinizi geliştirmezseniz mezun olmuş sıradan bir öğrenci olarak hayata atılırsınız. İngilizce yeteneklerinizi geliştirmek için üniversitede birkaç yol bulunmaktadır.

  • Work and Travel: Üniversite öğrencilerine eğitim süresince ABD tarafından çalışma ve seyahat olanağı sunan bir programdır. Kısacası hem çalışıyorsunuz hem de yabancı dilinizi geliştiriyorsunuz.
  • Erasmus: Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir öğrenci değişim programıdır. 1 veya 2 akademik dönem boyunca belirli şartlar ve koşullar sağlandıktan sonra eğitiminizi yurt dışında yapabilirsiniz.
  • Üniversitelerin sağlamış olduğu ücretsiz kurslar bulunmaktadır. Bu kurslardan faydalanabilirsiniz..
  • Avrupa Birliği Projeleri: Avrupa Birliği’ne üye ya da aday üye ülkelerin oluşturduğu bir projedir. Buradaki amaç, gençlerin Avrupa’nın diğer ülkelerini gezerek o ülkelerin kültürlerini tanımasıdır.
  • YLSY (MEB) Bursu: Türkiye Cumhuriyeti tarafından burs için gerekli şartları sağlayan öğrencilere yurt dışı yükseköğrenimleri süresince verilen eğitim yaşam konaklama gibi giderlerin karşılandığı bir burstur. (Not: Lisans eğitiminin tamamlanması gerekmektedir. Yüksek lisans ve doktorada bu burstan gerekli şartları sağlarsanız faydalanabilirsiniz.)

3. Yatay Geçiş

Görsel Kaynak: unibilgi.net

 

Örneğin, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde A bölümünü kazandınız. Fakat burada kendinizi geliştiremeyeceğinizi düşündünüz. Hatta üniversite ortamını ve şehri de sevmediniz. Hayalinizde ise İstanbul Üniversitesi’nde A bölümünü okumak var. O zaman, eğer gerekli şartları taşırsanız İstanbul Üniversite’nin A bölümüne başvuruda bulunarak yatay geçiş yapabilirsiniz ve eğitiminize İstanbul’da devam edebilirsiniz. (Not: Gerekli şartları taşımanız ve kontenjan açılması durumunda yapabilirsiniz.)

4. Farabi

Görsel Kaynak: https://farabi.yok.gov.tr/

 

Türkiye sınırları içinde örgün eğitim veren yükseköğretim kurumlarında okuyan öğrenciler, bu öğrenci değişim programından faydalanabilirler. Yani; Ankara Üniversitesi’nde B bölümünü okuyorsunuz fakat 4 yıllık eğitim sürecinin 1 veya 2 dönemini Ege Üniversitesi’nin B bölümünde okumak istiyorsunuz. Eğer gerekli şartları taşırsanız bu hayalinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

5. Açık Ders Malzemeleri

Üniversitede istediğiniz bölümü kazandınız ve heyecanla derslerinizi bekliyorsunuz. Üniversitelerin açık ders malzemeleri sitelerine girerek bölümünüzde göreceğiniz dersler hakkında bilgi sahibi olabilir ve kaynaklara ulaşarak ders çalışmaya erkenden başlayabilirsiniz.

6. Burs İmkânı

  • Üniversite okurken her öğrencinin maddi durumu iyi olmayabilir. Üniversitelerin ilgili yerlerinde (yemekhane, gözlemevi, uygulama oteli gibi) günde birkaç saat çalışarak burs miktarı seviyesinde para kazanabilirsiniz.
  • Bulunduğunuz şehirlerde varsa bilim merkezleri, müzeler gibi kurumlarda gönüllü ya da part-time çalışarak hem kendinizi geliştirebilir hem de cüzi de olsa para kazanabilirsiniz. Ülkemizde nerelerde bilim merkezlerinin olduğunu merak ediyorsanız şu adrese tıklayabilirsiniz.
  • Yüksek lisans ve doktora yapmak istediğinizde hocaların projelerinde yer almaya çalışın. Bu sayede eğitim sürecinde projelerden para kazanabilirsiniz.

7. Kulüplerde Aktif Olarak Rol Almaya Çalışın

Üniversitede okurken kendinizi geliştirmek, sosyalleşmek ve eğlenceli vakit geçirmek isterseniz ilgi alanınıza göre kulüplere katılarak buralarda aktif olarak rol alabilirsiniz. Kulüplerde aktif olarak rol almak size özgüven kazandırırken ayrıca bir işin nasıl yönetileceğini de öğretecektir.

8. Devamsızlık Yapmayın

“Ders, derste öğrenilir” sözünü aklınızdan çıkarmayın. Derslerinizde hocalarınızı iyi dinleyin ve notlar tutun. Sınavlarınıza çalışacağınız zaman kütüphaneyi kendinize mesken tutun. Lisans döneminizde gidebildiğiniz kadar konferanslara, söyleşilere, seminerlere katılın. Hatta lisans döneminde bir projeye katılarak projenizi bu tarz konferanslarda anlatabilirsiniz. Hocalarınızın gözüne başarınızla girmeye çalışın.

Güzel bir eğitim dönemi geçirmeniz dileğiyle, başarılar…

Sinan Koçak

Kaynak:

Okumaya devam et

Eğitim Kurumu / Okul Etkinlikleri

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali 2019 Etkinlik Takvimi Açıklandı!

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük astronomi platformu Kozmik Anafor‘un gerçekleştirdiği, yine ülkemizin büyük en bilim platformları olan BilimfiliAçık Bilim ve Evrim Ağacı‘nın desteği, ülkemizin en eğlenceli bilim platformu BNGL‘nin, Kuark Bilim TopluluğuHypatia BilimFeza Gezginleri ve Gelecek Bilimde‘nin katkıları; Meade Teleskopları Türkiye Distribütörü Astromed‘in, Celestron Teleskopları Türkiye Distribütörü Eyüboğlu‘nun teleskop ve gözlem katkısı sağladığı Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali 2019‘un etkinlik takvimi belli oldu.

26 – 27 – 28 – 29 Temmuz 2019 tarihinde; Time Dergisi tarafından mutlaka görülmesi gereken doğa harikaları listesine alınmış olan Antalya Olimpos’ta muhteşem bir doğal çevre içinde, şehirlerin ışık kirliliğinden uzakta gerçekleştirilecek olan Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali, son 4 yıldır ülkemizde gerçekleştirilen en büyük çaplı sivil ve bağımsız astronomi ve uzay bilimleri organizasyonu konumunda. Bu yıl için belirlenen sunum, söyleşi, atölye ve gözlem etkinlikleri programı ise şöyle:

26 TEMMUZ 2019

07:00-10:00 Giriş ve yerleşme
.
10:00-11:30
 Kahvaltı
.
12:00
(Açılış) Mustafa Köleoğlu (Kumluca Belediye Başkanı) – Prof. Dr. Osman Demircan – Zafer Emecan
.
13:00
(Sunum 1) Dr. Tevfik Uyar (Sahte Bilim ve Safsatalar)
.
14:15
(Sunum 2) Hilal Bulut (Gökyüzü ve gökyüzü gözlemciliği)
.
15:30
(Sunum 3) Prof. Dr. A. Talat Saygaç & Prof. Dr. Mehmet Emin Özel (Gökyüzünü Tanıyalım)
.
16:45
 
(Sunum 4) Ufuk Gökçek (Uzayda insan psikolojisi)
.
18:00
(Sunum 5) Zafer Emecan (Amatör astronomi, teleskoplar ve gökyüzü gözlemi)
.
19:00
 Akşam yemeği
.
20:00
(Sunum 6) Fotoğrafçılık ve Astrofotoğrafçılığa Giriş (Metin Altundemir – Alper Takçı)
.
21:15
(Sunum 7) Astrofotoğrafçılık (Metin Altundemir – Ahmet Kahraman)

13:00 – 21:00 Çeşitli bilimsel atölyeler, teleskopla Güneş gözlemleri, bilimsel içerikli yarışmalar, müzik dinletileri.

Boğaziçi İzci̇ler Derneği (BİBDER) – Gündüzleri Düğüm ve Tesis İstasyonu Eğitimi, Geceleri “Gece Yürüşüyü” Eğitimi.

(Prof. Dr. A. Talat Saygaç ve Prof. Dr. M. Emin Özel’in “Gökyüzünü Tanıyalım” kitabının imza ve söyleşisi de gerçekleştirilecektir. Kitabı http://esatis.tubitak.gov.tr/books/17737 üzerinden temin edebilirsiniz).
21:00 – 05:00 Teleskoplu gece gökyüzü gözlemleri, DSLR ile uygulamalı astrofotoğraf çekim eğitimleri.

27 TEMMUZ 2019

09:00 – 10:00 Kahvaltı
.
11:00
(Sunum 8) Taylan Kasar (Nükleer enerji ve radyasyon)
.
12:30
(Sunum 9) Prof. Dr. Osman Demircan (Astronominin tarihçesi)
.
14:00
(Sunum 10) Prof. Dr. M. Emin Özel (Farklı Dalga Boylarında Evren)
.
15:30
(Sunum 11) Dr. Massimiliano De Pasquale (Astronomi ve uzay bilimleri)
.
16:45
(Sunum 12) Prof. Dr. A. Talat Saygaç (Yıldızların Yaşamı)
.
17:00
(Yarışma) Astro Bilgi Yarışması (Teleskop ödüllü)
.
18:00
(Sunum 13) Ufuk Gökçek (Yerçekimsiz ortam ve insan fizyolojisi)
.
19:00
 Akşam yemeği
.
20:30
(Sunum 14) Tevfik Uyar (UFO mitleri, Sahte Bilim)
.
21:30
(Sunum 15)  Derin uzay astrofotoğrafçılığı (Ahmet Kahraman)
.
22:30
(Sunum 16)  Zafer Emecan (Bilmek, Yapabilmek, Öğretebilmek)

13:00 – 21:00 Çeşitli bilimsel atölyeler, teleskopla Güneş gözlemleri, bilimsel içerikli yarışmalar, müzik dinletileri.

Boğaziçi İzci̇ler Derneği (BİBDER) – Gündüzleri Düğüm ve Tesis İstasyonu Eğitimi, Geceleri “Gece Yürüşüyü” Eğitimi.

21:00 – 05:00 Teleskoplu gece gökyüzü gözlemleri, DSLR ile uygulamalı astrofotoğraf çekim eğitimleri.

28 TEMMUZ 2019

09:00 – 10:00 Kahvaltı
.
11:00
(Sunum 17) Zafer Emecan (Mars ve Mars kolonisi)
.
13:30
(Sunum 18) Dr. Tevfik Uyar (Mitler ve söylentiler)
.
14:45
(Sunum 19) Prof. Dr. A. Talat Saygaç (Astronomi ve uzay bilimleri)
.
16:00
(Sunum 20) Zafer Emecan (Evrendeki Yerimiz)
.
17:15
(Sunum 21) Kemal Cihat Toprakçı (Uzay yarışı)
.
18:00
(Yarışma) Su Roketi Yarışması (Teleskop ödüllü)
.
19:30
 Akşam Yemeği

.
20:30
(Sunum 22) Prof. Dr. M. Emin Özel (Stephen Hawking ve Kuramları)
.
21:30
(Sunum 23) Berkay Atalas
.
22:45
(Sunum 24) Soru cevap söyleşisi (Prof. Dr. Osman Demircan, Prof. Dr. Talat Saygaç, Prof. Dr. Osman Demircan, Dr. Tevfik Uyar, Zafer Emecan)

13:00 – 21:00 Çeşitli bilimsel atölyeler, teleskopla Güneş gözlemleri, bilimsel içerikli yarışmalar, müzik dinletileri

Boğaziçi İzci̇ler Derneği (BİBDER) – Gündüzleri Düğüm ve Tesis İstasyonu Eğitimi, Geceleri “Gece Yürüşüyü” Eğitimi.

21:00 – 05:00 Teleskoplu gece gökyüzü gözlemleri, DSLR ile uygulamalı astrofotoğraf çekim eğitimleri.

29 TEMMUZ 2019

02:00-05:00 Kapanış partisi
.
10:00
Toplanma ve Geri Dönüş

Ödüllü yarışmalar

Su roketi fırlatma yarışması (Teleskop hediyeli)
Astro bilgi yarışması (Teleskop hediyeli)
Festivalin en güzel fotoğrafı yarışması (Teleskop hediyeli)

Festival hakkında detaylı bilgi edinmek için: http://ogbf.kozmikanafor.com

Detaylar, güncel ve önemli duyurulardan haberdar olmak için festivalin katılımcı grubuna üye olun.

Okumaya devam et

Eğitim Kurumu / Okul Etkinlikleri

Kozmik Anafor Söyleşileri, Etkinlik ve Panel Davetleri Hakkında…

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Kozmik Anafor, ülkemizde gökbilimi bilgili/bilgisiz herkesin anlayabileceği biçimde; halkımızın her kesimine ulaştırmayı hedeflemiş, bu amaçla tamamen gönüllü gök bilim tutkunlarının katılımıyla oluşmuş, ülkemizin en büyük ve en güvenilir astronomi platformu; öğrenci, öğretmen ve eğitim kurumlarımız için birincil başvuru kaynağıdır.

Bu platformu oluşturan gönüllülerin arasında; astronomi (gökbilim) öğrencilerinden fen bilimleri öğretmenlerine, amatör astronomlardan akademisyenlere, profesörlere, ya da sadece astronomi bilimi tutkunlarına kadar her kesimden “bilim etiğine saygılı, donanımlı ve alanında bilgili” insanlar yer alır.

Şehrinizde, üniversitenizde, lisenizde, okulunuzda veya bir sivil toplum kuruluşunda düzenleyeceğiniz astronomi, uzay ve evren hakkında söyleşi, panel ve etkinliklere, bizi davet ettiğiniz sürece katılıp, bilgilerimizi aktarmaya çalışıyoruz.

Bizler, bugüne kadar gittiğimiz ve şimdiden sonra gideceğimiz tüm eğitim kurumlarında düzenlediğimiz etkinliklere ancak, o eğitim kurumundan bize gönderilen davet yoluyla iştirak edebiliyoruz. Davet edilmediğimiz hiçbir ilimize veya eğitim kurumuna gitmemiz, orada bir etkinlik, söyleşi, panel, konuşma vs düzenlememiz yasal olarak mümkün değildir.

Üniversitenizde, okulunuzda veya kurumunuzda düzenleyeceğiniz, tamamen halka ya da öğrencilere açık astronomi etkinliklerine, panel, sunum veya söyleşilere bizi davet etmek için, sitemizin iletişim bölümünden ulaşacağınız mail adresimizi kullanabilirsiniz.

Eğitim kurumunuzda söyleşi, panel veya etkinlik düzenleyebilmemiz için; kurumunuzun yetkili kişisinin / kulüp yöneticisinin, kuruma ya da MEB’e ait resmi bir yazışma ile bizi davet etmesi gerektiğini hatırlatırız. Kurum / kulüp yetkilisinden Resmi davet göndermeyen hiçbir eğitim kurumuna maalesef gelmemiz ve eğitim vermemiz yasal açıdan mümkün değildir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Astronomi Topluluğu’nun davetiyle gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde, kurucumuz Zafer Emecan’ın konferansından bir kare…

 

img_2719

Ege Üniversitesi EBİLTET’in daveti ile düzenlediğimiz söyleşimiz sonrasında, üniversite öğrencileri ile birlikte…

 

Gebze Teknik Üniversitesi Uzay ve Havacılık Topluluğu’nun davetlisi olarak; astrofotoğrafçı Murat Sana, uzay psikolojisi uzmanı Ayça M. Erşipal, kurucumuz amatör astronom Zafer Emecan ve bilim yazarı Tevfik Uyar ile birlikte gerçekleştirdiğimiz söyleşi.

 

Çanakkale Bilim Sanat Merkezi etkinliğimizde öğrencilerimize astronomi eğitimi veren Prof. Dr. Osman Demircan hocamız.

 

Sakarya Necmettin Erbakan Fen Lisesi panelimizde, kurucumuz Zafer Emecan’ın yaptığı sunumdan bir görüntü.

 

İzmir Torbalı Bahçeşehir Koleji‘ndeki toplam 7 saatlik panel ve gözlem etkinliğimizde, astrofizik yüksek lisans öğrencisi yazarımız Merve Yorgancı’nın sunumundan bir kare

 

Tülay Başaran Anadolu Lisesi

Samsun Tülay Başaran Lisesi panelimizi takip eden 200 öğrencimiz.

 

Antalya Anadolu Lisesi söyleşimiz sırasında amatör astronom Zafer Emecan ve TUG uzman astronomu Kadir Uluç ile birlikte.

 

Mersin Yücel Kalkavan Anadolu Lisesi ‘nin davetlisi olarak gerçekleştirdiğimiz panelimizden bir fotoğraf.

 

İzmir, Torbalı Bahçeşehir Koleji etkinliğimiz sonrası öğretmenlerimizle birlikte…

 

Bilecik Hatem Koleji etkinliğimizde; kurucumuz amatör astoronom Zafer Emecan öğrencilere kendi getirdiğimiz teleskopla Ay gözlemi yaptırırken.

 

Afyon Bolvadin’de Bolvadin Astronomi Topluluğu‘nun davetlisi olarak katıldığımız gözlem etkinliğinde astrofotoğraf uzmanımız Ahmet Kahraman ile birlikte teleskoplu gözlem etkinliğimizi gerçekleştirirken.

 

Rize Fatma-Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezi‘nde gerçekleştirdiğimiz panel ve söyleşimizde, öğrencilere Mars’ın keşfi ve olası kolonizasyonunu anlatırken.

 

Antalya Has Okulları etkinliğimizde, 4 saati aşan sunumumuz sonrasında, beraberimizde getirdiğimiz 2 teleskopla, Fen bilimleri öğretmeni Erdal Taşgın hocamız eşliğinde gözlem yaptırırken.

 

Mavi Hilal Vakfı‘nın (IBC) davetiyle düzenlediğimiz Kilis söyleşi ve gözlem etkinliğinde, beraberimizde getirdiğimiz teleskopla öğrencilerimize Ay gözlemi yaptırırken…

 

İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi panelimiz sonrası, astronom Fatma Reyhan Çelik ve kurumcumuz amatör astronom Zafer Emecan ile, öğretmenlerimiz bir arada.

 

Cizre Ahmed’i Hani Ortaokulu sunum ve gözlem etkinliğimizde, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte.

 

Son olarak tekrarlayalım: Bizler, son 3 yılda gittiğimiz 30’un üzerindeki eğitim kurumuna sadece davet edildiğimiz takdirde gidebildik. Davet edilmediğimiz sürece, hiçbir eğitim kurumunda veya hiçbir şehirde etkinlik düzenleyemeyiz.

Eğer bizlerin şehrinizde veya okulunuzda bir astronomi söyleşisi, konferansı, sunumu veya etkinliği düzenlemesini istiyorsanız, ilinizdeki / ilçenizdeki ilgili eğitim kurumu tarafından, sitemizin iletişim bölümünde yer alan mail adresimiz üzerinden davet edilmemiz gerekir.

Saygılarımızla,
Kozmik Anafor ailesi…

Not: En üstteki fotoğraf, İstanbul Maltepe Babil Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz astronomi paneline aittir.

Okumaya devam et

Eğitim Kurumu / Okul Etkinlikleri

Dokuz Eylül Üniversitesi Konferansımızdan Kareler

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

20 Aralık 2018 tarihinde, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğrencilerimizle buluştuk.

Dokuz Eylül Üniversitesi Amatör Astronomi Topluluğu’nun (DEUZAY) davetiyle katıldığımız etkinlikte, kurucumuz amatör astronom Zafer Emecan ve Şükran Dizici yer aldı. Uzay yolculuklarının tarihi, evrenin temel yapısı ve evrendeki yerimizin anlatıldığı konferansın son bölümünde öğrencilerden gelen soruları yanıtladık.

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’nde gerçekleşen yarışmada, Kozmik Anafor’dan kazandıkları 70 mm’lik ekvatoryal kundaklı teleskoplarını da teslim ettiğimiz bu keyifli etkinlik için; Dokuz Eylül Üniversitesi’ne, katılan astronomi tutkunlarına ve etkinliğin gerçekleştirilmesi için büyük çaba harcayan DEUZAY topluluğunun tüm üyelerine teşekkür ederiz.

Okumaya devam et

Çok Okunanlar