Connect with us

Kozmik Anafor Arşivi

Kudretli Roma; Senatörler ve Kozmik Anafor

Bu yazıyı yaklaşık 8 dakikada okuyabilirsiniz.

Burası neresi, bu insanlar nerden geldiler, ne yazıyorlar, amaçları ne? Gibi sorular sormanız gayet normal. Aslında sormuyor olmanız da normal, ki çoğunuzun bu tür şeyler sormadığını tahmin ediyoruz. Ancak yine de, Roma senatosunun mağrur neferleri olarak kendimizi tanıtmayı uygun gördük. Tamam uygun görmedik, sadece Sezar böyle buyurdu! Biz de Sezar’da başlayarak senatoya giriş sırasıyla hepsini tanıtalım…

Kozmik Bey

1920277_502892256487013_928696266_n

Adı üstünde, Kozmik Bey. Buraların sahibi; Sezar. Kozmik Anafor’un her şeyi ve hiçbir şeyi. İlk lejyonunu kurduğunda, bir sanat yönetmeni olarak bir gün Roma’nın hakimi olacağının farkında mıydı bilmiyoruz ama, şu an sarayın tek hakimi, barbar kavimlerin korkulu rüyası ve kudretli Roma ordusunun başkumandanı. Kartacalılar’dan nefret ediyor ve sık sık sefere çıkıp kutsal Roma topraklarını genişletiyor. Başına bela olan Galyalılar’dan ise nefret etmiyor, aksine, saygı duyuyor. Tabi bu arada bir köy hariç bütün Galya’yı işgal etmiş halde. O köyün de sırası gelecek nasılsa… Elbette boş vakitleri de oluyor Sezar’ın; bu boş vakitlerini sarayda yan gelip yatıp salkım salkım üzüm yiyerek, özgür Roma yurttaşlarına atar yaparak geçiriyor. (Bir gün o üzümler boğazına kaçacak, görecek Tartaros’u…)

Kozmik Hanım

kozmikhanim54578

Bildiğiniz Kozmik Hanım. Sezar’ın yanındaki tahtta oturan kişi; fahri Pompeia. Roma’nın en rahat kişisi. Özgür Roma halkındaki rahatlığın kat kat fazlasına sahip tek Roma vatandaşı. Üstelik, senatonun en kıdemli üyesi. Senatoya uğradığı nadirdir. Arada “neler oluyor burada” deyip hararetli tartışmaların ortasında tüller içinde senato salonuna girer. Senatörleri şöyle bir süzüp Sezar’a “Kutsal Roma’yı genişletmek için sefere çıkacağınıza burda laklak yapıyorsunuz” diye çemkirir. Sonra peşindeki onlarca avanesi ile saray bahçesine çıkıp gece yapılacak yıldız gözlemleri için saray müneccimi ile buluşur. Aslan kaplan dövüştürülmesi gereken (geleneğimiz bu bizim ne yapalım?) Kolezyum’da delikli borularla gökyüzü izler. Ayna yontmak dediği ve delikli boruların yakını göstermesini sağlayan bir şeyi sık sık yapar. Sezar’ı tokatlayıp da boynu vurulmayan tek Romalı’dır. (O delikli borular bir gün Zeus’u kızdırıp yakacak Roma’yı ama bakalım…)

Yavuz Tüğen

yavuztugen5487

Budapeşte dolaylarından Roma ovasına ilk inen, lejyonun ilk neferi. Seferlere katılmamış olsa da, tedarik hatlarının sorumlusu oldu. Sarayda pek takılmıyor. Yan yatıp salkım salkım üzüm yemekten hoşlanmadığını düşünüyoruz. Senatoya da pek uğramaz ama, arada Sezar’ı sefere çıkmak için gazlıyor ve tahmin edersiniz ki ortalık birbirine giriyor. Şu aralar uzayın fethi için Sezar’ı ikna etmekle meşgul. Uzay hukuku falan yazıp aklını çelmeye çalışıyor. (Galya ajanı olma ihtimali var ama iz bırakmıyor hiç.)

Ögetay Kayalı

ogetaykayali8787

Eski bir galyalı, devşirme. Ege Üniversitesi’nde Astronomi okurken, Roma’nın kudretini farkedip saf değiştiren ve Sezar’ın sol kolu olmayı başarmış. Galya’ya karşı hala bir sempatisi olduğunu gizlemiyor. Kutsal Roma topraklarına katılmakta direnen o son köydeki Farfara adlı hanım kızla bir yakınlığı olduğundan şüphelense de, Sezar’dan sarayın anahtarını almayı başarabilenlerden. Senatörlere karşı muhalifliği ile tanınsa da, koltuğunda gözü olduğundan şüphelendiğimiz Sezar’ın buyruklarına itiraz ettiğini gören yok. Gerçi, Jüpiter tapınağını yıkıp gözlemevi yapmış olması Sezar’ın öfkesini üzerine çekmesine neden oldu ama, havuz başında yan gelip yatıp üzüm yeme partilerinde Sezar’a eşlik etmekten geri durmadığından olsa gerek, hala lejyonların başında kudretli Roma’nın bir generali olarak seferlere çıkabiliyor. (Hele bi bakalım, Mısır seferine çıktı. Kleopatra başına bi çorap örecektir kesin.)

Taylan Kasar

taylankasar87841

Senatonun en esrarengiz üyesi. Rivayete göre İstanbul Üniversitesi’nde Astronomi okuyan bu genç lejyoner, Taksimopolis’te tebdil-i kıyafet şarap içip alem yapan Sezar’la karşılaşmış ve çakırkeyifliğinden yararlanarak senatörlüğü kapmış. Bırakın sarayı, Roma civarlarında bile gören yoktur kendisini pek. Ancak, Germen akınları sırasında senatonun arka sıralarında birden ortaya çıkıp; “Dostlar, Romalılar, Senatörler; bir fikrim var!” diyerek haykırıyor. İlginçtir, Sezar bu lejyonerin fikirlerini hep uyguluyor. (Sayesinde boşu boşuna Britanya’yı işgal etmişliğimiz var. Gerçi olsun, fetih fetihtir.)

Merve Yorgancı

19391_10153245024273346_7928248767786692264_n

Likya’dan, Akdeniz Üniversitesi yöresinden Roma’ya göç edip Sezar’ın güvenini kazanan Likya’lı göçmenlerden biri. Roma’nın her yanını kendince bilimsel icatlarla doldurmaya çalışmasıyla ünlü. Güzelim su kemerlerini yıktırıp yerine “su pompası” denilen birşeyler getirmeye çalıştı ama beceremedi. Dediğine göre “elektrik” üretmek gerekiyormuş. Henüz kimse elektriğin ne olduğunu bilmiyor ama, Sezar saray müneccimine emir verdi, Sicilya tarlalarına elektrik denilen şeyden ekilmesini ve üretilmesini istedi. İtiraz eden Sicilyalıları da Libya’ya sürdü. Sezar’ın garip zevki olan havuz başında yayılıp üzüm yeme huyu bunda da var. Hatta anahtarını bir şekilde Sezar’dan almayı başardığı Kolezyum’da üzüm yeme partileri vermeye başladı. Onun yüzünden bütün Roma çakırkeyif dolaşıyor. (Sezar sefere göndersin o zaman göreceğiz üzüm partilerini bakalım…)

Kemal Cihat Toprakçı

kemal-cihat

Beş yıllık Sezar egemenliğine son vererek Roma Sarayı’nın anahtarlarını kalıcı olarak almayı başaran ilk Romalı: Octavius, yeni Kozmik Bey. Frigya yöresinde çobanlık yaparken bir gece rüyaya yatıp Hermes’ten aldığı duyumla Likya’ya göçmeye karar veren bu Romalı, çobanlıktan sıkılmış olacak ki kendini en yakın senatoryuma atarak yıldızları seyre başlar. Bilenlerin bildiği üzere, tebdil-i kıyafet Roma topraklarını gezmeye bayılan Sezar tarafından üzümü fazla kaçırdığı bir gece yarısında çevresine Jüpiter’in aslında bir tanrı olmadığını anlatırken keşfedildi. Normal şartlarda aslanlara atılması gerekirken Sezar’ın ilgisini çektiği için canı bağışlanan bu eski çoban, yan gelip yatıp üzüm yemeye bayıldığından olsa gerek Roma Sarayı’nın gediklilerinden biri haline geldi. Ve lafı uzatmaya gerek yok, biraz Sezar’ın yorgunluğundan, biraz keyif düşkünlüğünden, en fazla da Brütüs’ün artık iyice zıvanadan çıkmasından faydalanarak imparatorluğun başına geçti. Ne diyelim, Roma demek, barbarlar üzerine sefer düzenlemek demektir. Lejyonların gönlünü hoş tutup barbar kavimler üzerine yeni fetihler gerçekleştirdiği sürece Brütüs sinirden kendini dövmeye devam edebilir (Yalnız, üzümün suyunu içmediği için bir sıkıntı var ki, Roma böyle bir Sezar’a ne kadar katlanabilir göreceğiz).

Seda Yüce

seda-yuce

Sparta dolaylarına avare gezerken birden kendini Roma sarayında Octavius ile senatoyu yönetirken bulan bahtı açık hür bir Roma vatandaşı: Ancharia, yeni Kozmik Hanım. “Bakılan su kaynamaz”, “Bütün yollar Roma’ya çıkar” gibi üzümlü kafayla olduğu çok belli atasözleri üreten Roma düşünürlerinin kendisi için ürettiği bir söz var mı bilinmez ama, her hür Roma vatandaşının bir gün senatoda söz sahibi olabileceğinin açık delili olarak biraz kıskançlıkla da olsa büyük saygı görüyor. Pentagramlı kolyesi yüzünden Zeus tapınağı müdavimleri tarafından biraz kınanıyor olsa da, sahip olduğu lejyonların fazlalığı nedeniyle olsa gerek, çatlak sesleri bastırmasını bildi. Her senato üyesi gibi seferlerden arta kalan zamanlarında yan yatıp üzüm yeme huyu olmasa da, “sert olun, siyah giyinin” sloganı ile Roma sokaklarında yeni ve heyecan verici bir akım başlattığı yadsınamaz bir gerçek. Şu aralar Merve’nin üzüm partileri verdiği kolezyum, yeni Kozmik Hanım’ın metal aletlerin bol bol kullanıldığı eğlenceleriyle çınlıyor (Devrik Sezar’ın gözü pür dikkat üzerinde, umarım haberdardır).

Alperen Erol

1476087_10152920939039267_8250724655602216610_n

Senatonun bay “bilmiş”i. Fetihlerini saysanız, hepi topu birkaç köyden ibaret. “E madem köy fethediyorsun, bari git Galya’daki o manyak dolu köyü al” diyen Romalıların sayısı gökteki yıldızlar kadar. Ancak, hiçbir yer almamış olsa da, “mancınık göndermeden o kaleyi alamazsınız” gibi zekice fikirleri ile çok sayıda fethin önünü açmış biri. İlginç zevkleri var; herkes Kolezyum’da aslan kaplan dövüştürürken bu mini bir Kolezyum inşa ettirip içinde kedi dövüştürüyor. Sezar yüzünden hiçbir yetkisi olmayan Roma belediye başkanı ile bu yüzden papaz olmuşluğu vardır. Neyse ki belediye başkanı Sezar tarafından Libya’ya sürüldü de, konu tatlıya bağlandı.

Süleyman Yeşil

suleymanyesil457

Sezar’ın onayı olmadan senatoya ilk alınanlardan. Ege Üniversitesi Astronomi bölümüne Mezopotamya yöresinden gelmiş. Oradan da, Sezar’ın sol kolu tarafından Roma’ya davet edilmiş. Senatonun en hararetli üyelerinden biri. Yerinde duramaması ile ünlü ve her konuşmasının sonunda kendisine bir lejyon verilmesini istiyor. O lejyonu aldığında neler yapabileceğini kestirmek zor değil. Pers diyarına yürüyüp Kutsal Roma vatandaşlığına yeni lejyonlar katacağından şüphemiz yok. Ancak yine de, Sezar henüz kendisine bir lejyon verme taraftarı değil gibi. Fakat alınan duyumlara göre, senatoda taraftar toplamaya başlamış ve on bin kişilik bir lejyoner bölüğünü Sezar’ın bilgisi olmadan kendisine bağlamak için çalışmalar yapıyormuş. (Sezar aslanlara atmasa bari.)

Ece Özen

Ece, Bitinyalı Ece, eteğinin belini kıvıran Ece… Okullarının papirüs yetersizliği Sezar’ın olmasa da Bitinya valisinin beceriksizliği olarak nam salmıştı Anatolia’nın kuzeyinde. Valinin sonu aslanlara atılarak Roma hakkının akşam iş çıkışı eğlencesine katkıda bulunmak olsa da, Bitinya’nın bu bahtsız Romalısı için boş derslerde geçen aylak zamanların telafisi şart olsa gerekti ki, kendisini Konstantinapolis denen küçük bir köyün yeni açılmış bir senatoryumuna bu yüzden attı. Kısa sürede barbar kavimlerin anlaşılması güç lisanlarını öğrenmekteki kabiliyeti Roma Sarayı’na ulaşan bu genç hanımın senatoda bir sandalye kapmış olması kimseyi şaşırtmamış olsa gerek. Yine de, zaman zaman yaptığı hatalı tercümeler yüzünden kutsal Roma’nın adaletli ellerine teslim olmaya niyetlenmiş babarlıktan uzak kavimlerin üzerine kutsal lejyonların salınıp aslanların ziyafet çekmesine neden olsa da,  Ancharia’nın hoşgörüsü üzerinden eksik olmuyor (Sezar’ın torpillisi olduğu söylentilerine aldanmayın, Sezar gitti, o hala senatoda).

(Roma’da bir söz vardır; “Değişmeyen tek şey, Roma senatosunun değişimidir”…)

Kozmik Anafor Arşivi

Video: Gökalp Gönen İle Animasyon ve CGI

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Kozmik Anafor ve Hypatia Bilim işbirliği içinde hazırladığımız “Meğer Hepsi Kurguymuş” isimli programımızda; Pentagram’ın Sur klibindeki kısa animasyon filmi ile geniş bir tanınırlığa kavuşan Gökalp Gönen konuğumuz oldu…

Gökalp Gönen, dünya çapında Avarya gibi başarılı animasyon filmlerine imza atan, çok sayıda uluslararası ödüle sahip başarılı bir yönetmen ve animasyon sanatçısıdır. Nurcan Seven ve Ümit Çakır moderatörlüğündeki programımızın Youtube videosunu, aşağıdan veya bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Hypatia Bilim ve Kozmik Anafor ortaklığında Youtube kanalımızda, yeni çalışmalarımızla sizlerle birlikte olmayı sürdüreceğiz. Kozmik Anafor Astronomi Platformu olarak, her zaman popüler bilim platformlarının işbirliği içinde olmasının, ülkemizde bilimin tüm halk tabanında yeterince değer görmesi açısından gerekliliğini dile getiriyoruz ve bildiğiniz gibi ülkemizin BilimfiliGerçek BilimAçık Bilim,  Gelecek Bilimde ve Feza Gezginleri gibi takdir edilesi popüler bilim platformlarıyla her zaman işbirliği içinde oluyoruz.

Unutmayın, popüler bilim platformları ve bilim insanları, birbirleriyle işbirliği içinde olmazlar, yalnız başlarına hareket etmeyi tercih ederlerse, ülkemizde bilim halk tabanında yeterince yaygınlaşamaz ve değer göremez!

Hypatia Bilim‘i Youtube üzerinden takip etmek için bu linke,
Kozmik Anafor‘u Youtube üzerinden takip etmek için ise bu linke tıklayıp abone olabilirsiniz.

Okumaya devam et

Güneş Sistemi

Maat Mons, Venüs’teki Dev Volkan

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Maat Mons, Venüs’teki en yüksek ikinci dağdır. Onu Venüs’ün diğer yüksek dağlarından ayıran şey ise, gezegenin en yüksek yanardağı olmasıdır.

Venüs’ün atmosferi kalın bulutlarla kaplıdır. Bu nedenle yörüngeden yüzeyinin görüntülenebilmesi mümkün değildir. Ancak, 1990’lı yıllarda Magellan Uzay Aracı sayesinde, yüksek çözünürlüklü radar görüntüleri ile kalın Venüs bulutlarını yarıp geçerek gezegenin ilginç yüzey oluşumlarını inceleme fırsatını elde etmiş olduk.

Venüs yüzeyinde bilinen en belirgin oluşumlar, hiç kuşkusuz ki volkanlardır. Gezegen üzerinde 1.100 den fazla volkan oluşumu olduğunu biliyoruz. Henüz onların hala etkin birer yanardağ olup olmadıkları ile ilgili kesin bir kanıya sahip olmasak da, bu oluşumların Venüs yüzey şekillerini son 300 ile 500 Milyon yıl öncesine kadar önemli ölçüde değiştirdiklerinden eminiz.

Üstteki fotoğrafta yer alan bu üç boyutlu görüntü, Venüs’ün bilinen en büyük volkanı olan Maat Mons yanardağına ait. Macellan Sondasından alınan radar görüntülerini ve Venüs yükseklik verilerini birleştiren gökbilimciler, sonuçta bu üç boyutlu Venüs volkan yapısı görüntüsünü oluşturmayı başardılar.

İsmini Eski Mısır’ın adalet ve doğruluk tanrısı Maat’dan alan bu volkan oluşumu, yaklaşık 395 km çapa ve yüzeyden yaklaşık 8 km yüksekliğe sahip. Görselde Maat Mons’u, zirvesinden 560 km uzakta ve yerden yaklaşık 1,6 km yukarıdaki bir bakış noktasından görüyoruz. Ön tarafta görmüş olduğumuz oluşumlar, katılaşmış lav akıntılarıyla kısmen kapalı duruma gelmiş ve ciddi oranda parçalanmış ovalardır.

Araştırmalar, Maat Mons’un zirvesinden lav akış izleri olduğunu gösteriyor. Bu da volkanın nispeten yeni bir tarihte patladığının, hala aktif bir volkan olduğunun işareti olarak niteleniyor. Yine de, radar verileri ile bu görüşü doğrulamak mümkün değil. Dünya’ya yakın büyüklük ve kütlesiyle Venüs’ün jeolojik olarak hala aktif bir gezegen olduğuna eminiz ancak, tüm atmosferini kaplayan bulutların görünür ışık dalga boyunda gözleme izin vermemesi nedeniyle kesin bir kanıta şimdilik ulaşamıyoruz.

Hazırlayan: Sinan DUYGULU

https://www.lpi.usra.edu/meetings/lpsc1994/pdf/1475.pdf
https://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA00106

Okumaya devam et

Fizik / Astrofizik

Negatif Enerji ve Negatif Kütleli Madde Nedir?

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Negatif enerji ve negatif kütle, özellikle “warp sürüşü” veya “solucan deliği” gibi kavramların konuşulduğu ortamlarda sıklıkla dile getiriliyor.

Bu kavramların gerçekliği her ne kadar tartışmalı olsa ve bilim insanlarının büyük kısmı tarafından spekülasyon olarak görülse de, ne olup olmadıklarını açıklamak gerektiğini düşündük.

Negatif Kütleli Madde

Negatif kütleli madde denildiğinde çoğumuzun aklına Antimadde ya da Karanlık Madde geliyor. Ancak, bunlarla karıştırmayınız. Teorik fizikte, negatif kütle sahibi madde, 0 ağırlıktan daha düşük kütleye sahip, “hiçbir şeyden daha hafif” diye tabir edebileceğimiz ve kütle çekimi tarafından çekilmeyen tersine itilen spekülatif bir egzotik maddedir.

Bir ya da daha fazla enerji durumunu ihlal eder. Bir tartı üzerine koyarsanız tartıya ters basınç uygular ve -10 kg gibi bir sonuç görürsünüz. Eğer evrende negatif kütleli egzotik madde çeşitleri varsa, gezegenlerin, yıldızların hatta galaksilerin kütle çekimleri tarafından çok uzaklara itilmiş ve belki de hiçbir zaman ulaşamayacağımız galaksiler arası derin uzayda bulunuyor olabilirler.

Peki fizik kanunlarını ihlal ediyorsa nasıl gerçek olabilecekmiş gibi konuşabiliyoruz? Böyle bir şeyin bizim evrenimizde bulunmaması gerekmez mi? Katı haldeki negatif kütleli madde, ancak “mükemmel sıvı” diye tabir edilen bir halde negatif kütle sahibi maddede bulunabilir.

Kanada, Montreal Üniversitesi’ndeki kozmologlar Saoussen Mbarek ve Manu Paranjape mükemmel sıvı haldeki negatif kütle sahibi bir maddenin hiçbir enerji durumunu ihlal etmediğini açığa çıkardı. Gereken tek şey, bu maddeyi Big Bang esnasında üretmiş olabilecek bir mekanizma. Kısacası şu anda böyle bir maddenin gerçekliğini ne inkar edip imkansız diyebilecek ne de onaylayabilecek bir durumdayız.

Negatif enerji

Negatif enerji, adından da anlaşılacağı üzere eksi değerleri olan enerji seviyelerine denir. Karanlık Enerji ile karıştırmayınız. Tamamen kuramsal olan negatif kütleli madde, aksine negatif enerji çeşitli kuantum durumlarında stabil olmayan şekilde mümkün olabiliyor.

Bununla birlikte karakteristik olarak negatif enerjiye oldukça benzeyen ancak negatif enerji sayılmayan ve çok küçük ölçeklerde gerçekleşen Casimir etkisinden de bahsedelim. 1933’te Hendrik Casimir, Kuantum Teorisi’nin kanunlarını kullanarak garip bir öngörüde bulundu. Casimire göre; (alttaki resimde görülen) vakum içerisindeki iki adet paralel, yüksüz metal plaka birbirlerini itecekti.

Normalde yüksüz olan bu plakaların sabit durması gerekmekteydi ancak bu iki plaka arasındaki vakum boş değildi, gerçekliğe giriş, çıkış yapan sanal parçacıklar ile doluydu. Bu noktada sanal parçacıklarla ilgili yazımıza göz atmanız faydalı olacaktır. (Bkz. Belirsizlik ve Kuantum Dalgalanmaları)

Bu vakum, çok kısa ömürlü elektronların ve pozitronların ortaya çıkıp birbirlerini imha ederek yok olduğu kuantum aktiviteleri ile doludur. Normalde bu yoktan var olan ufak madde-antimadde olayları Enerjinin Korunumu Kanunu’nu ihlal ediyor gibi görünse de; belirsizlik ilkesi sebebiyle bu küçük patlamalar inanılmaz ölçüde kısa ömürlü olup, net enerjide değişikliğe sebep olmamaktadır. Böylece Casimir bu kısa ömürlü olayların plakalar arası vakumda bir basınç yaratacağını ve bu basıncın plakaları iteceğini keşfetti. Normalde bu plakalar birbirinden uzakken bu etki gerçekleşmezken, plakalar yaklaştırıldıkça aralarında bu enerji açığa çıkmaya başlar.

Bu enerji 1948’de laboratuvarda, Casimir’in öngördüğü gibi gözlemlendi. Bu enerjiyi ölçmek için inanılmaz hassas ve sanat eseri sayılabilecek ekipman gerektiğinden, 1996’da ilk hassas ölçüm yapıldığında bu etkiden kaynaklanan basıncın bir karıncanın ağırlığının 30 binde 1’i kadar olduğu bulundu. Tahmin ettiğiniz gibi uzay-zamanı bükmek için çok yeterli değil.

Negatif enerjiye başka bir örnek de, kara deliklerin buharlaşma sürecinde açığa çıkan ve Hawking radyasyonu mekanizması sırasında oluşan kısa ömürlü sanal parçacıklar verilebilir.

Hazırlayan: Berkan Alptekin

Okumaya devam et

Kozmik Anafor Arşivi

Fantastik Uzay Projeleri: Yıldız Motoru

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 8 dakikada okuyabilirsiniz.

Görünen o ki insanlık Ay’dan sonra Mars’ı da gözüne kestirdi. Önümüzdeki 10 yıllık süreç, bu konuda çok ciddi gelişmeler gösterecek gibi duruyor. Tabii Mars ile de kalınmayacak, eğer kendi türümüzü yok etmezsek, 21. Yüzyıl sona ermeden Güneş Sistemi’nin pek çok noktası muhtemelen insan oğlunun ulaştığı yerler haline gelecek. Peki ya bunun da sonrası? Bir yıldız motoru yapıp yıldızımızla birlikte yolculuğa çıkmak mı?

Başka yıldızlara gitmeye çalışacak uzak gelecekteki torunlarımız. Ama bu huzur dolu yuvamızı, biricik Güneş’imizi terk etmek istemezsek ne olacak? Başımızı alıp gitmektense, Güneş’imizi de yanımızda götürsek, olmaz mı? Hmm… Bunun da bir yolu var, tek ihtiyacımız ise bir Yıldız Motoru. Kemerlerinizi bağlayın, Güneş Sistemi’ni devasa bir uzay mekiğine dönüştürüyoruz.

İlk bakışta ütopik gibi gelmiş olabilir. Ancak unutmayın; “Fantastik Uzay Projeleri” yazı serisindeyiz. Hem hatırlatmak isteriz ki önceki yazılarımızda “Gök Kancaları” yapıp, Dünya’mızın yörüngesine yerleştirmiştik. Bununla kalmadık, başka gezegenlere, onların uydularına ve hatta gök taşlarına bile gök kancaları kurarak Güneş Sistemi’nin dört köşesini su yolu yaptık. Ender bulunan madenleri ve füzyon için gerekli elementleri Dünya’mıza getirip, füzyona hükmederek enerji sorunumuzu büyük oranda çözdük.

Füzyon da kesmedi, Güneş’in ürettiği her 1 kalori enerjiyi kontrol altına almaya karar verdik. Merkür’ü feda edip bir Dyson küresi yaptık. Bu sayede Kardashev ölçeğinde 2. seviye medeniyet seviyesine yükseldik.

Teknolojide ulaştığımız bu noktayla, hedeflerimizi çok daha ileriye taşıyabileceğiz. Güneş Sistemi artık bizden sorulduğuna göre yeni hedef Güneş Sistemi’nin dışı olmalı. Ancak, uzay boşluğu; karanlık, soğuk ve sıkıcı… Üstelik yakınlarda da ilgi çekici pek fazla şey yok. Örnek verecek olursak, bize en yakın yıldızları içeren Alfa Centauri yıldız sistemi Güneş Sistemi’mizden 4.3 ışık yılı mesafede.

Yani ışık hızıyla gitsek, ulaşmamız 4.3 yıl sürecek. Işık hızının yaklaşık %0.1’i ile yolculuk etsek, 4300 yıllık bir yolculuktan bahsediyoruz. Kaldı ki, şu ana kadar insan yapımı bir aracın ulaşacağı en yüksek hız olarak, Nasa’nın Parker Güneş Sondası’nın 193km/sn’lik hızı öngörülüyor ki bu da ışık hızının sadece %0.064’üne tekabül ediyor. Elbette Dyson küresi teknolojisine ulaşmış bir medeniyet için çok daha hızlı yolculuklar öngörmek yanlış olmasa da uzay boşluğundaki mesafelerin büyüklüğünü de göz ardı etmemek gerekir. Üstelik hedef noktamıza vardığımızda bulacaklarımızın da bu çileli yolculuğa değer olması gerekir.

 

Bu bağlamda bir yıldız motoruna sahip olmak beraberinde çok farklı avantajlar getirebilir. Yıldız motoru, Güneş’i (ya da genel manada bir yıldızı) mevcut yörüngesinden oynatmak ve farklı yönlere doğru hareket ettirmek için tasarlanmış, olası farklı varyasyonları bilimsel olarak kanıtlanmış, hipotetik mega yapıya verilen addır. Güneş’i yerinden oynatacağız deyince tabii, “Eee, Dünya’dakiler ne yapacak? Dünya Güneş’siz mi kalacak?” endişesine kapılabilir insan. Telaşa hiç gerek yok. Dünya ve Güneş Sistemi’nin diğer tüm üyeleri kütle çekim kuvveti ile Güneş’e sabitlenmiştir. Güneş nereye, herkes oraya.

İşte yıldız motorunu güzel kılan en temel özellik de bu diyebiliriz. Yazımızın başında “Güneş Sistemi’ni devasa bir uzay mekiğine dönüştürüyoruz” derken kast ettiğimiz buydu. Hayata geçirilen bir yıldız motoru ile kolonize edilmiş halde Güneş Sistemi’ni toptan hareket ettirebiliriz.

Peki bunu neden yapmak istiyoruz?

  • Samanyolu Gökadası’nda bulunan diğer sistemleri kolonize etmek için, onlara doğru tüm Güneş Sistemi olarak gitmek isteyebiliriz. Yeteri kadar yaklaştığımızda görev araçları gönderip, ihtiyacımız olan kaynakları elde edebiliriz. Ya da yakınlarında bir yere park edip, sürekli yeni komşumuzdan faydalanabiliriz.
  • Dünya’mızı hatta Güneş Sistemi’ni topyekûn yok edecek bir süpernova patlamasının etkilerinden kaçmak zorunda kalabiliriz. Tip 2 seviyesine ulaşmış bir medeniyet, çevresindeki pek çok yıldızın yapısını ve ne kadar ömrünün kaldığını çok detaylı şekilde hesaplayabilmiş olacaktır. Bu da onlara olası süpernova patlamalarını milyonlarca yıl önceden tespit etme kabiliyeti verecektir. Bu medeniyet, kendisini tehdit edecek bir patlamayı ön görmüş ve ondan kaçma mücadelesine girmek zorunda kalabilir.

(Burada bir ayrıntıyı belirtelim, böyle bir olayı gözlemleyerek önceden bilemeyiz. Süpernova patlaması yaşamış bir yıldızı tespit ettiğimizde, o yıldız aslında çoktan patlamış ve ışığı bize ancak ulaşmıştır. O nedenle, önlem alabilmek için yıldızın formasyonunu çok iyi bilip, ne kadar ömrü kaldığını hesaplamak gerekecektir. Bugün, Dünya’mıza zarar vereceği düşünülen süpernova adayı yıldız yoktur.

Betelgeuse isimli büyük kütleli yıldızın her an patlayacağı düşünülse de çok uzak olması nedeniyle, gökyüzünde haftalar sürecek bir ışık şöleninden öteye gitmeyecektir. Bu olay, siz bu satırlar okurken de gerçekleşebilir, milyonlarca yıl sonra da. Dünya’yı tehlikeye atabilecek süpernova patlamalarının 15 milyon yılda bir gerçekleştiği düşünülmektedir.)

  • Bir başka yıldızın yakınlarına sokulmak ve Dünya’mızı onun yörüngesine sokarak Güneş Sistemi’ni terk etmek.

Shkadov İticisi

Aynı Dyson küresinde olduğu gibi, 1937 yılında Olaf Stapledon tarafından yazılan Star Maker romanında yıldız motoru konusu da işlenmiştir. Ancak bilimsel literatüre girmesi, ilk olarak Leonid Mikhailovich Shkadov tarafından 1987 yılında tanıttığı makalesi ile olmuştur. Shkadov, Güneş’in etrafına kurulacak devasa ama çok ince bir ayna tasarlamıştır.

Aslında, Shkadov Thruster (Shkadov İticisi/Roketi) olarak adlandırılan bu yapı, Dyson küresi ebatlarında bir roket motoru olarak düşünülebilir. Prensipte bir roket gibi çalışan motorumuz, birbirlerine ters vektörler olan Güneş’in kütle çekim kuvveti ve radyasyon basıncı sayesinde sabit konumda kalacak, Güneş’ten gelen ışığı, yani fotonları yansıtarak itki kuvveti oluşturacak ve hareket sağlayabilecektir. Ancak Shkadov İticisi’nin bazı dezavantajları vardır:

  • Bu yöntem ile elde edilecek hız muhtemelen tatmin edici olmayacaktır. Galaktik ölçekte kayda değer mesafeler almak yüz milyonlarca yıl sürebilir.
  • Shkadov İticisini, yani aynamızı; gezegenleri ve tabii Dünya’mızı yakma riskini karşı sadece Güneş’in kutuplarının üzerine koyabiliriz. Bu da istediğimiz her yöne gidemeyeceğimiz anlamına gelir.

Kedi olmadan fare yakalama meraklısı insanlık, madem Shkadov İticisi ciddi dezavantajlar barındırıyor, öyleyse daha iyisini tasarlayalım demiş ve de Illinois Üniversitesi’nden Fizik profesörü Matthew Caplan yeni bir tasarım yapmıştır. Shkadov İticisi gibi yıldız motorlarına “Pasif iticiler” tanımlaması yapan Caplan, bir yıldız motoru inşa edecek olan medeniyetin Dyson küresi sahibi olduğu varsayımından hareketle, bu Dyson küresi yardımıyla, termonükleer enerji kullanan ve “Aktif itici” olarak tanımladığı yeni bir yıldız motorunu ortaya çıkarmıştır. En azından kâğıt üzerinde.

Görsel Telif: Getty/Cokada

Caplan İticisi

Caplan iticisinin/roketinin, gerekli kuvveti elde edebilmesi için ihtiyaç duyulan yakıt, Dyson küresinin Güneş üzerinde küçük bir noktaya odaklanması ile oluyor. Aşırı derecede ısınan bölgeden Güneş için küçük ama bizim için büyük kütleler kopması bekleniyor. Bu malzeme, aktif iticimizce yakalanıp, motor üzerinde bulunan füzyon reaktörlerinde enerjiye çevriliyor ve aşırı yüksek ısıdaki nükleer atık, motorumuzun Güneş’e uzak ucundan dışarı atılarak çok büyük bir itki kuvveti elde ediliyor.

Elbette, motorun Güneş’e saplanmaması ve Güneş’i itebilmesi için de motorun Güneş’e bakan ucundan yine motor üzerinde bulunan parçacık hızlandırıcılarda hızlandırılmış hidrojen Güneş’e doğru ateşleniyor. Böylece, Caplan iticisi hem kendini dengelemiş hem de elde ettiği itkiyi Güneş’e yönlendirmiş oluyor.

Caplan, yaptığı çalışmada, iticinin gücünü maksimuma çıkardığımızda, Güneş’in, yıldız motoruna 100 milyon yıl yetecek kadar enerji vereceğini gösteriyor. Ancak, aktif itki yöntemi ile varılacak hızlar sayesinde, bunun çok daha altında bir zaman diliminde yukarıda belirttiğimiz amaçlarımıza ulaşabiliriz.

Güneş’in kütlesini yakıt olarak milyonlarca yıl boyunca harcadığımızda, Güneş’in ömrünü kısalttığımız düşünülmemelidir. Bilakis, bir yıldızın ömrü kütlesi ile ters orantılıdır. Güneş, kütlesinden kaybettikçe, kendi yakıtını daha yavaş harcayacak ve ömrünün kısalması şurada dursun, bilakis uzayacaktır.

Elimizde, böyle bir yıldız motorunun var olduğunu düşünsenize… Kim bilir, belki Samanyolu’ndan sıkılır ve “neden başka gökadaları da kontrol altına almayalım ki?” bile diyebiliriz.

Bekle Andromeda, biz geliyoruz!

Hazırlayan: Uğur Çontu
Düzenleyen: Kemal Cihat Toprakçı

Kaynaklar ve Referanslar: 

1. Mosher, D. (2018, Kasım 05). NASA just smashed the record for the fastest human-made object – Its $1.5 billion solar probe is flying past the Sun at up to 213,200 mph. Erişim Tarihi: Şubat 24, 2021, Erişim Adresi: https://www.businessinsider.com/nasa-parker-solar-probe-fastest-human-object-2018-11

2. Hadhazy, A. (2018, Şubat 15). How to move an entire solar system. Erişim Tarihi: Şubat 24, 2021, Erişim Adresi: https://www.popularmechanics.com/space/deep-space/a10885/the-shkadov-thruster-or-how-to-move-an-entire-solar-system-17000392/

3. Badescu, V., & Catchcart, R. B. STELLAR ENGINES AND THE CONTROLLED MOVEMENT OF THE SUN. Erişim Adresi: https://www.dynamical-systems.org/zwicky/stellarengines.pdf

4. Caplana, M. E. Stellar Engines: Design Considerations for Maximizing Acceleration. Erişim Tarihi: Şubat 24, 2021, Erişim Adresi: https://drive.google.com/file/d/1ZpjAWcPhbCMTFYqPI5HnqtlHGWqzL45S/view

Okumaya devam et

Çok Okunanlar