Connect with us

Etkinlikler

Yenişarbademli Gözlem Şenliği Kayıtları Sürüyor

Bu yazıyı yaklaşık 4 dakikada okuyabilirsiniz.

1.700 rakımlı Isparta Yenişarbademli’de; “Türkiye’nin tüm astrofotoğrafçıları burada” sloganı ile yapılan bu gözlem şenliğine kayıtlar Haziran ayı sonuna kadar sürüyor. İmkanınız olursa katılmaktan geri durmamanız gereken şenlikle ilgili açıklanan katılım detaylarını sizlerle paylaşıyoruz:

1- Gözlem şenliğine katılmak istiyorum. Şartlarınız nelerdir? Ne yapmalıyım?
Gökyüzüne, astronomiye ve bilime meraklıysanız, yaklaşık 1.700 mt yükseklikte 3 gün kamp yapabilecek sağlığa ve donanıma sahipseniz, gözlem şenliğimize katılabilirsiniz. Etkinlik için son başvuru tarini 31 Haziran Cuma günü saat 17:00’dır.

2- Şenliğe katılım ücretli midir?
Şenliğin katılımcı kapasitesi, düzenlenecek alandaki altyapı imkanlarının sınırlı olması, hizmetlerin aksamadan yürütülebilmesi için ve şenlik süresi boyunca sürdürülebilir hizmet sağlayabilmek için ve kişinin kendisini gerçek katılımcı hissedip, organizasyon hacminin hesaplanabilmesi için katılım ücretlidir. Ücret 50 TL’dir. Katılımcılara kamp feneri hediye edilecektir.

3- Gözlem şenliğine katılmak için yaş sınırı var mıdır?
18 yaşını doldurmuş herbirey bu etkinliğe katılabilir. 18 yaşından küçükler aile izin belgesiyle katılabilirler.

4- Öğrenci için özel bir indirim var mı?
Şenlik katılım ücreti sivil ve öğrencilere 50 TL olarak belirlenmiştir.

5- Gözlem şenliğine katılım kura çekilerek mi belirlenecek?
Hayır, katılım bedelini ödeyen herkes şenliğe katılma hakkını kazanmış olur.

6- Şenlik alanına nasıl ulaşım sağlayabilirim?
Şenliğe katılmak isteyen kişiler, şenlik alanına kendi imkanlarıyla katılacaktır. İlçemiz Isparta il merkezine 105 km mesafededir. Isparta köy garajından 12:30, 16:00  ve 17:00 de kalkan otobüsler aracılığıyla ilçeye ulaşmak mümkündür. İlçe merkezinden şenlik alanına transfer, Yenişarbademli Belediyesi tarafından sağlanacaktır.

7- Gözlem şenliğine katılmak istiyorum. Fakat teleskobum yok. Yine de katılabilir miyim?
Evet katılabilirsiniz. Gözlem şenlik alanımızda çok sayıda teleskop bulunmaktadır. Bu teleskoplardan uzman rehberler eşliğinde faydalabilirsiniz.

8- Gözlem şenliğine ailece katılmak istiyorum. Aile adına sadece ben kayıt yaptırsam olur mu?
Gözlem şenliği bireysel kayıt ve katılım gerektiren bir organizasyondur. Yaşı ve mesleği ne olursa olsun etkinliğimize katılacak herkesin tüm imkanlardan yararlanabilmesi için bireysel kayıt yaptırması gerekmektedir.

9- Gözlem şenliğine başvuru zamanını kaçırdım. Kayıt olma yada şenlik sırasında kayıt ücretini size ödeme imkanım var mı?
Şenliğin katılımcı kapasitesi, düzenlenecek yerdeki altyapı imkanlarının sınırlı olması ve hizmetlerin aksamadan yürütülebilmesi için şenlik tarihine 30 gün kala başvuruların yapılması gerekmektedir. Eğer başvuru sayfamız kapandıysa malesef kayıt olma şansınız kalmamış demektir. Şenlik sırasında kayıt ücretini ödeyerek kayıt olmanız kurumsal olarak mümkün değildir.

10- Gözlem şenliğine katılmak için başvuru yapıp kayıt ücretini yatırdım. Fakat özel nedenlerden dolayı gözlem şenliğine katılamayacağım. Kayıt ücretini geri alabilir miyim?
Malesef kayıt ücretini geri alamazsınız.

11- Gözlem şenliğine katılmak istiyorum. Konaklama imkanları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Şenlik Melikler Yaylası’nda yapılacağı için otel, pansiyon vb imkanlar yok denecek kadar azdır.  Çadır dışında konaklama imkanı yoktur. İlçe merkezinde bulunan pansiyonda kendi imkanlarınızla konaklayabilirsiniz.

12- Gözlem şenliğine katılmak istiyorum. Fakat kendi aracımla şenliğin düzenlendiği bölgeye geleceğim. Şenlik alanını nasıl bulabilirim?
Yenişarbademli ilçe sınırlarına yaklaştığınız andan itibaren, yol üzerindeki yön tabelaları sizi Melikler Yaylası şenlik alanına ulaştıracaktır.

13- Kendime ait çadırım yok. Oradan çadır temin edebilir miyim?
Malesef şenliğimize katılacak her birey kendi çadır ve donanımıyla gelmelidir.

14- Şenlik süresince yemek ihtiyacını nasıl karşılarım?
Yenişarbademli Belediyesi tarafından şenlik alanına kurulacak olan yiyecek ve içecek standlarından (döner, köfte, ızgara, ev yemekler vb) bedeli karşılığında hizmet alabilirsiniz.

15- Şahsi ihtiyaçlarım için nereden alışveriş yapabilirim?
Yenişarbademli Belediyesi gün içerisinde sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç kez ilçe merkezine servis ulaşımı sağlayacaktır.

16- Şenlik alanında wc,duş hizmeti var mı?
Yenişarbademli Belediyesi şenlik katılımcıları için özel wc ve duş hizmeti sağlayacaktır.

Başvuru için bu formu doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklayınız. Ardından sayfanın üzerinde açılan pencereden ikonuna basarak mail gönderim işlemini tamamlayınız.

Yenişarbademli gözlem etkinliğine katılamayacak olan gökyüzü tutkuları, Ağustos ayında yapılacak olan Türkiye’nin en büyük astronomi ve gözlem şenliği Antalya Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali‘ne katılabilirler. Detaylar ve katılım bilgisi için http://ogbf.kozmikanafor.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Diğer bir temmuz ayı gözlem şenliği olan Bursa Uludağ Astrofest için ise, bu linki ziyaret edebilirsiniz. 

Etkinlikler

1. Uzaydan Bilim Kongresi, 19-20 Aralık’ta Gerçekleştirilecek

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Gönüllü astronomi tutkunlarının kurduğu Uzaydan Bilim Platformu, ilk bilim kongresini online olarak 19-20 Aralık 2020 tarihlerinde, alanında uzman 10 isim ile uzay, astronomi, kozmoloji, astrofotografi ve astrofizik temelinde Instagram canlı yayınları şeklinde gerçekleştirecek.

https://www.instagram.com/uzaydancom/ adresinden izleyebileceğiniz Uzaydan Bilim Kongresi’nin konuşmacıları ve yayın programı şu şekilde:

18 Aralık Cuma

• 22:00 – UZAYDAN EKİP
“Kongre Açılış Oturumu”

19 Aralık Cumartesi

• 14:30 – PROF. DR. A. TALAT SAYGAÇ
“Yaşayan Güneş Sistemi’miz”
• 16:00 – EMRE ERKUNT
“Astronomi Ve Astrofotografi”
• 18:00 – PROF. DR. TOLGA GÜVER
“Sıradışı Evren: Kara Delikler, Süpernova Patlamaları, Nötron Yıldızları”
• 20:00 – UYGAR MİTAT
“Bir Astrofotoğrafçılık Serüveni”
• 21:30 – SIRRI OĞUZ
“NASA, Uzaya Seyahat Programları”

20 Aralık Pazar

• 14:30 – ÇAĞLA AYTAÇ DURSUN & MUZAFFER DUYSAL
“Takım Kaptanlarıyla Grizu-263”
• 16:00 – PROF. DR. ALİM RÜSTEM ASLAN
“Uydular”
• 18:00 – DR. EGEMEN İMRE
“Uzay Çöpleri”
• 19:30 – DR. TANSU DAYLAN
“Evrenin Dili: Kozmoloji”
• 21:00 – DR. SELÇUK TOPAL
“2020’nin Uzayı: Neler Yaşadık?”

Kahvelerinizi hazırlayın ve keyifle 1. Uzaydan Bilim Kongresi‘ni Instagram’dan canlı yayın olarak izlemenin keyfini çıkarın.

Okumaya devam et

Etkinlikler

Online Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali Yayın Programı

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Bu yıl pandemi nedeniyle katılımcısız, online olarak internet üzerinden gerçekleştirilecek olan 5’inci Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’nin sunum ve söyleşi programı belirlendi. Gelecek Bilimde Youtube Kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanacak olan etkinlik programı şu şekilde:

14 Ağustos Cuma

16:00 Prof. Dr. Mehmet Emin Özel

17:00 Prof. Dr. Osman Demircan

18:00 Berkay Atalas

19:00 Uzm. Astr. Sinan Koçak

20:00 Ufuk Gökçek

21:00 Dr. Umut Yıldız

22:30 – 03:00 Mehmet Ergün, Tolga Gümüşayak, Ahmet Kahraman ve Metin Altundemir eşliğinde astrofototoğraf söyleşileri ve teleskoplu gözlemler.

 

15 Ağustos Cumartesi

16:00 Uzm. Astr. Erdem Aytekin

17:00 Dr. Tansu Daylan

18:00 Prof. Dr. A. Talat Saygaç

19:00 Dr. Işıl Arıcan

20:00 Doç. Dr. Ozan Ünsalan

21:00 Sırrı Oğuz

22:30 – 24:00 Mehmet Ergün, Tolga Gümüşayak, Ahmet Kahraman ve Metin Altundemir eşliğinde astrofototoğraf söyleşileri ve teleskoplu gözlemler.

24:00 Prof. Dr. Hasan Aydın

01:00 – 03:00 Mehmet Ergün, Tolga Gümüşayak, Ahmet Kahraman ve Metin Altundemir eşliğinde astrofototoğraf söyleşileri ve teleskoplu gözlemler.

 

16 Ağustos Pazar

16:00 Akın Karahasan

17:00 Dr. Tevfik Uyar

18:00 Prof. Dr. Ersin Göğüş

19:00 Prof. Dr. Lokman Kuzu

20:00 Öğr. Gör. Sedat Canlı

21:00 Dr. Gözde Eskici

22:30 – 03:00 Mehmet Ergün, Tolga Gümüşayak, Ahmet Kahraman ve Metin Altundemir eşliğinde astrofototoğraf söyleşileri ve teleskoplu gözlemler.

 

Okumaya devam et

Etkinlikler

Tübitak Uluslararası Gözlem Şenliği Pandemi Nedeniyle İptal Edildi

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

22 yıldır gerçekleştirilen ve ülkemizin en büyük astronomi gözlem etkinliklerinden biri olan Tübitak Uluslararası Gözlem Şenliği Covid-19 pandemi tedbirleri çerçevesinde 2020 yılı için iptal edildi.

Ülkemizdeki en kapsamlı ve geleneksel olarak her yıl düzenlenen, 7’den 77’ye tüm gökbilim meraklılarına açık olan Gökyüzü Gözlem Şenliği bu sene uluslararası bir nitelik kazanacaktı. Covid-19 pandemi salgını olmasaydı, 2020 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği 20 – 23 Ağustos 2020 tarihleri arasında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Bakırlıtepe Yerleşkesi’ne komşu olan 2000 m. yükseklikteki Antalya Saklıkent’te düzenlenecekti.

Bu yıl için kayıt yapanlar arasında çekilen kura sonrasında etkinliğe katılım hakkı kazananların tamamı, 2021 yılında yapılacak etkinliğe gelebilecek ve hak kaybına uğramayacaklar.

22 yıldır ulusal nitelikte düzenlenen ve iptal söz konusu olmasaydı ilk defa bu sene uluslararası katılım sağlanması planlanan bu gökyüzü kampı, ülkemizdeki en önemli bilim-toplum etkinliklerinden birisi olma özelliğini sürdürüyor.

Etkinlik ve iptali hakkında detaylı bilgi almak için: http://senlik.tug.tubitak.gov.tr/
Etkinliğin katılımcı ve bilgilendirme gurubuna üye olmak için: https://www.facebook.com/groups/tugsenlik/

Okumaya devam et

Etkinlikler

Pandemi Nedeniyle Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali Online Yapılacak!

• İçerik Üreticisi:

Bu yazıyı yaklaşık 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Türkiye’nin, en büyük astronomi ve uzay bilimleri etkinliklerinden olan Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali, aylardır yaşadığımız Covid-19 pandemi önlemleri kapsamında 2021 yılına ertelendi.

Bu yıl 14-17 Ağustos 2020 tarihinde 5’incisi gerçekleştirilecek olan etkinlik, ülke genelinde astronomi ve uzay bilimleri ile ilgilenenlerin sabırsızlıkla beklediği en zengin içerikli yatılı kamp etkinliği konumunda. Yüzlerce kişinin katıldığı festivalde, uzay bilimleri alanında uzman profesörler, akademisyenler ve astrofotoğrafçılar çok kapsamlı seminerler, söyleşiler, konferanslar ve uygulamalı eğitimler gerçekleştiriyorlardı.

Neden 2021 yılına ertelendi?

Etkinlik komitesi başkanı Zafer Emecan, bu büyük bilim festivalinin ertelenme nedenini şöyle açıklıyor:

“Yaşadığımız Covid-19 pandemi sürecinde, bilim insanları olarak halkımıza örnek davranışlar içinde olmamız gerektiğinin farkındayız. Bu nedenle, bilim kurulumuzla Mayıs ayından beri etkinliğin yapılıp yapılamayacağını, yapılırsa ne gibi risklerle karşılaşacağımızı istişare ediyorduk.

Bu istişareler sonucunda bilim kurulumuz;  genç-yaşlı yüzlerce insanın bir arada bulunacağı bu etkinliğin corona virüs riski tümüyle bitmeden yapılmasının ciddi sağlık ve salgın riski yaratacağını, hangi sıkı tedbir alınırsa alınsın toplu etkinliklerde riskin her zaman olacağını belirterek Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’ni bu yıl için ertelememizin uygun olacağı yönünde görüş bildirdi.

Bizler de, bilim insanları olarak okulların dahi açılmasının tartışıldığı, konser etkinliklerinin dahi düzenlenemediği bu dönemde çok önemli de olsa Olimpos Gökyüzü ve Bilim festivali gibi önemli bir bilim etkinliğini 2021 yılına ertelemeye karar verdik.”

Uzmanlar ne diyor?

Etkinlikte eğitmen olarak görev yapan Prof. Dr. A. Talat Saygaç, Prof. Dr. Osman Demircan ve Prof. Dr. Lokman Kuzu da bu kararın doğruluğunu; “böylesi ciddi sağlık riski yaşadığımız günlerde halkımıza toplu ortamlarda bulunmaktan uzak durmalarını tavsiye ederken, bu festivali 500 bilimseveri bir araya toplayarak gerçekleştirmemiz halkımızın bilime olan güveni azaltırdı” şeklinde değerlendiriyor.

Festivale 4 yıldır destek veren Kumluca Belediyesi de aynı görüşte. Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu; “Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’nin bu yıl ki virüsten korunma kapsamında düzenlenememesinden dolayı üzüntü içerisindeyim. Etkinliğin online gerçekleştirilmesi için belediyemiz olarak tüm desteğimizi vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Online festival nasıl yapılacak?

Online olarak 14-17 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin bilimsel içeriği, geçtiğimiz yıllardaki zenginliğini koruyacak. Yine dev gözlem teleskoplarıyla Olimpos’tan yıldız, gezegen, galaksi, nebula ve meteor yağmuru görüntüleri uzmanların açıklamaları eşliğinde Kozmik Anafor, Feza Gezginleri, Hypatia Bilim, Gerçek Bilim ve Gelecek Bilimde Youtube ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanacak. Aynı zamanda alanında uzman profesörler, akademisyenler ve astrofotoğrafçılar astronomi ve uzay bilimleri alanındaki önemli konuları canlı yayında sunumlar şeklinde izleyicilere aktaracaklar.

Online etkinlik boyunca gündüzleri uzmanlar canlı olarak 4’er sunum gerçekleştirecekler. Gece ise, sabaha kadar profesyonel dev teleskoplarla Olimpos’tan uzmanların anlatımı eşliğinde canlı yayınlar gerçekleştirilecek.

Online etkinlik ile ilgili detayları ve bildirimleri festivalin bu linkten ulaşabileceğiniz grubuna üye olup takip edebilirsiniz.

Okumaya devam et

Çok Okunanlar